Великомихайлівська громада

Одеська область, Роздільнянський район

Обережно! Грип птиці!

Дата: 11.01.2024 09:31
Кількість переглядів: 91

Фото без описуРоздільнянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області повідомляє, що у зв’язку зі спалахом грипу птиці в підсобних господарствах жителів селищ Штанівка та Куянівка Сумського  району Сумської області існує серйозна загроза щодо занесення і розповсюдження на території Великомихайлівської громади  однієї з найнебезпечніших інфекцій – грипу птиці. З метою своєчасного реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з гостроінфекційними захворюваннями птиці та вжиття заходів, направлених на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці   селищна рада надає  інформацію щодо профілактики пташиного грипу.

Що таке ГРИП ПТИЦІ?

            Грип птиці – гостра контагіозна вірусна інфекція птахів. Пташиний грип може інфікувати людину і несе значний ризик для її здоров’я, людині передається від хворої птиці. До грипу птиці сприйнятливі всі види птиці. Домашня птиця інфікується від дикої водоплавної та синантропної (напівдикої, що мешкає поряд з людиною: горобці, ворони, синиці тощо) птиці, яка переносить хворобу безсимптомно, але на довгий час може залишатися переносником та природним резервуаром інфекції.

Особливе місце грип займає як трансвидовий патоген, який здатний спричинити виникнення нового пандемічного варіанту вірусу та пандемію «пташиного грипу» у людей з тяжкими наслідками.

Джерело вірусу пташиного грипу в природі.

Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками інфекції та природним резервуаром інфекції. Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, синантропні птахи, дика перелітна птиця, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом.

Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птиці, яка перехворіла, триває 2-3 місяці та більше.

У дорослих індичок, перепелів і цесарок хвороба може протікати з ознаками ураження респіраторної системи і шлунково-кишкового тракту. Дорослі качки та інша водоплавна птиця можуть бути латентними носіями збудника грипу, при цьому в них відсутні виражені клінічні прояви. Молодняк водоплавної птиці хворіє на грип тяжко з відходом до 80%.

Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в птахівничих господарствах зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени.

Симптоми пташиного грипу у свійської птиці

Клінічні ознаки у курей різноманітні: від слабовиражених до гострого перебігу, з високою смертністю без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії; відсутність апетиту, раптова загибель великої кількості птиці у стаді; хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. При цьому загибель птиці досягає 80-100%. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечею, набряками в ділянці голови і шиї, синюшністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше – симптомами ураження органів дихання.

Так, інкубаційний період триває від 20 годин до кількох діб, далі температура підвищується до 43–44°С. У бройлерів клінічні ознаки високопатогенного грипу менше виражені, ніж у інших видів птиці, і характеризуються пригніченням, сонливістю, відсутністю апетиту та підвищеною летальністю. Також спостерігаються набряки голови та шиї, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та нерухливість, мала рухливість.

Клінічні ознаки грипу індиків залежать від патогенності збудника, віку птиці та інфікування збудниками інших хвороб. При зараженні високопатогенними штамами грипу відмічається раптова загибель птиці, знижується або припиняється яйцекладка, з’являються бронхіальні хрипи і скреготання в легенях, глухий, болючий кашель, запалення носових ходів, набряки голови, депресія, діарея. Смертність досягає 80-90%.

Низькопатогенні віруси грипу викликають зниження або припинення яйценосності, слизове запалення верхніх дихальних шляхів, запалення носових ходів та зростаючу загибель птиці.

У каченят, хворих на грип, спостерігаються слабкість, пригнічення, сльозотеча, часткова або повна відмова від корму, приступи судом, після яких каченята гинуть. Часто настають паралічі шиї, кінцівок, крил. Загибель каченят досягає 50%. Дорослі качки хворіють без видимих клінічних ознак.

У гусей, заражених вірусами пташиного грипу, спостерігаються відсутність апетиту, ознаки депресії, пронос, набряк очних пазух. У гусенят проявляються ознаки ураження нервової системи.

У фазанів, перепілок і цесарок хвороба може перебігати з ознаками ураження дихальної системи і шлунково-кишкового тракту.

Специфічного лікування при захворюванні птиці на грип не розроблено.

 Вся птиця у вогнищі інфекції, а також у загрозливій зоні підлягає знищенню.

Профілактика пташиного грипу

 1. Інформувати представників Держпродспоживслужби, державні лікарні ветеринарної медицини про наявність птиці в особистих селянських господарствах для організації проведення профілактичних обробок птиці.
 2. Здійснювати постійний нагляд за клінічним станом птиці.
 3. Утримувати різні види птиці окремо.
 4. Не допускати сторонніх осіб в місця утримання птиці
 5. Завозити інкубаційні яйця, добовий/ремонтний молодняк тільки з територій та господарств, благополучних щодо грипу та інших інфекційних захворювань.
 6. Проводити інкубацію завезених яєць в окремому інкубаторії, в умовах надійної ізоляції від інкубаційних яєць, одержаних у цьому господарстві.
 7. Не допускати змішування в інкубаційних та вивідних інкубаторах яєць, доставлених з різних господарств.
 8. Проводити дезінфекцію інкубаційних яєць перед закладкою в інкубатор.
 9. Вирощувати ремонтний молодняк ізольовано від дорослої птиці.
 10. Дотримуватися термінів міжциклових профілактичних перерв перед посадкою кожної наступної партії птиці, проводити якісну підготовку приміщень до посадки наступної партії птиці, дотримуватись ветеринарно-санітарних вимог в пташниках, інкубаторії та інших виробничих приміщеннях; організовувати роботу птахогосподарств у закритому режимі, підтримувати у робочому стані ветеринарно-санітарні об’єкти (дезбар’єри, санпропускники, дезкилими тощо).
 11. Організовувати постійні заходи, направлені на знищення гризунів, паразитів і недопущення залітання диких, синантропних птахів у пташники, кормоцехи тощо.
 12. Проводити постійний клінічний огляд птиці в особистих селянських господарствах та приватних птахогосподаствах.
 13. Дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.
 14. Купівлю птиці здійснювати в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів
 15. Виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, в тому числі синантропною (голуб, сорока, ворона, горобець тощо).

Під час спалахів пташиного грипу не рекомендовано купувати продукти птахівництва, а саме тушки птахів та яйця, у місцях стихійної торгівлі. Ці продукти потрібно купувати тільки на офіційних ринках, у магазинах і офіційній торговій мережі. Також м’ясо птиці не варто вживати без попередньої термічної обробки.

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно негайно повідомити Роздільнянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеської області.

Бережіть себе та своє господарство!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь