Прогноз Бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади (найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці) на 2026-2028 роки
УКРАЇНА
ВЕЛИКОМИХАЙЛІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
РОЗДІЛЬНЯНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
|
РІШЕННЯ 05 вересня 2025 року № 254 Про схвалення прогнозу бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 – 2028 роки |
|
Відповідно до статті 75ˡ Бюджетного кодексу України, керуючись підпунктом 1 пункту «а» статті 28 та частини першої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки», наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2021 року №314 «Про затвердження Типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання» (змінами та доповненнями), виконавчий комітет селищної ради
ВИРІШИВ:
- Схвалити прогноз бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.
- Начальнику фінансового відділу селищної ради Ользі ІВАНОВІЙ подати на розгляд Великомихайлівької селищної ради проект рішення селищної ради «Про розгляд прогнозу Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки».
3 . Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
В.о.селищного голови,
секретар селищної ради Юрій ТИШЛЕР
Прогноз
Бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади
(найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці)
на 2026-2028 роки
(середньостроковий бюджетний період)
(15503000000)
(код бюджету)
- Загальна частина
Прогноз бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 – 2028 роки (далі – Прогноз) розроблений відповідно до статті 75ˡ Бюджетного кодексу України, керуючись підпунктом 1 пункту «а» статті 28 та частини першої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки», наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2021 року №314 «Про затвердження Типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання» (змінами та доповненнями), на виконання листа Міністерства фінансів України від 09 липня 2025 року №05120-08-6/19235 «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів», програмних документів економічного і соціального розвитку Великомихайлівської селищної територіальної громади, регіональних та місцевих цільових програм.
Запровадження середньострокового бюджетного планування сприятиме забезпеченню фінансової стабільності та зміцненню економічного зростання у середньостроковій перспективі. Процес планування бюджету на середньострокову перспективу, як метод удосконалення процесу прийняття бюджетних рішень щодо розв’язання комплексу соціальних, економічних, екологічних завдань Великомихайлівської селищної територіальної громади.
Прогноз є стратегічним документом планування показників бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на середньостроковий період і основою для складання проєкту бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 рік.
Метою Прогнозу є створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення зв’язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності, послідовності бюджетної політики, визначення фінансового ресурсу селищного бюджету на середньострокову перспективу.
Основними завданнями Прогнозу є:
- підвищення ефективності управління бюджетними коштами шляхом застосування дієвих методів економії бюджетних коштів;
- забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених цільовими (комплексними) програмами;
- посилення бюджетної дисципліни та контролю за витрачанням бюджетних коштів;
- удосконалення системи результативних показників з метою підвищення якості надання послуг у відповідних сферах.
Ціль Прогнозу запровадження середньострокового бюджетного планування яке сприятиме забезпеченню фінансової стабільності та зміцненню економічного зростання у середньостроковій перспективі та сталого розвитку населених пунктів територіальної громади.
При несприятливих зовнішніх політичних, економічних та інших факторах, які впливають на економіку України, і як наслідок, на фінансово-економічну ситуацію громади, ймовірне недосягнення запланованих показників.
Прогноз бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади базується на принципах збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності.
ІІ. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку
До складу Великомихайлівької селищної територіальної громади входить 9 старостинських округів, що охоплюють 29 населених пунктів. Кількість мешканців становить 12099 осіб.
Основні галузі рослинництва: вирощування зернових (пшениця, ячмінь, кукурудза), бобових, вирощування олійних культур (соняшник, ріпак, соя),
Діяльність суб’єктів малого і середнього підприємництва орієнтована, в першу чергу, на місцевий ринок і життєво залежить від умов, які створюються для їх існування на місцевому рівні.
Найбільше суб’єктів малого та середнього підприємництва здійснюють діяльність у сфері оптової та роздрібної торгівлі – 44,9 %, в сільськогосподарському виробництві - 38,3%, з надання послуг населенню – 14,3 % та підприємства громадського харчування – 2,4 %.
Громада характеризується сталою активністю бізнесу, громадських організацій та населення в цілому.
Подальший економічний розвиток громади, як і України в цілому, залежить від тривалості та перебігу військових дій, динаміки рівня безпекових ризиків. Інфляційні процеси в громаді віддзеркалюють загальнодержавні показники і прогнозовано до 2028 року складатимуть зростання цін в межах 10% щороку.
Основними цілями та пріоритетами соціально-економічного розвитку громади є:
- створення умов по підвищенню якості рівня життя населення;
- забезпечення виконання соціальних програм, що фінансуються за рахунок бюджетів усіх рівнів;
- збереження та оновлення існуючої соціальної інфраструктури Великомихайлівської селищної територіальної громади;
- організація відповідних умов для забезпечення навчального процесу;
- впровадження сучасних інформаційних технологій у навчально-виховний процес державного стандарту освіти;
- збереження історико-культурної спадщини.
При визначенні показників Прогнозу на середньостроковий період враховано показники визначені Бюджетною декларацією:
- основні макроекономічні показники економічного і соціального розвитку України та окремі припущення на 2026-2028 роки:
грн
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
|
Валовий внутрішній продукт: номінальний, |
10443,5 |
11920,9 |
13471,7 |
|
реальна зміна, відсотків до попереднього року |
4,5 |
5,0 |
5,7 |
|
Індекс споживчих цін: у середньому до попереднього року, відсотків |
109,7 |
107,1 |
105,6 |
|
грудень до грудня попереднього року, відсотків |
108,6 |
105,9 |
105,3 |
|
Індекс цін виробників промислової продукції: грудень до грудня попереднього року, відсотків |
111,3 |
109,4 |
107,9
|
|
Припущення прогнозу Обмінний курс гривні до долара США, гривень за долар США: в середньому за період |
44,7 |
45,2 |
45,6 |
|
на кінець періоду |
44,8 |
45,3 |
45,8 |
- розміри мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки:
грн
|
Показник |
з 1 січня 2026 року |
з 1 січня 2027 року |
з 1 січня 2028 року |
|
Розміри мінімальної заробітної плати |
8688 |
9374 |
10059 |
|
Розміри посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки |
3470 |
3744 |
4018 |
- розміри прожиткового мінімуму, які розраховано з урахуванням підвищення темпів індексу споживчих цін для відповідних років, що становитиме:грн.
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
|
На одну особу |
3171 |
3358 |
3536 |
|
Для дітей віком до 6 років |
2783 |
2947 |
3103 |
|
Для дітей віком від 6 до 18 років |
3471 |
3676 |
3871 |
|
Для працездатних осіб |
3288 |
3482 |
3667 |
|
Для осіб, які втратили працездатність |
2564 |
2715 |
2859 |
ІІІ. Загальні показники бюджету
При складанні прогнозу бюджету забезпечено збалансованість дохідної та витратної частин, у тому числі з урахуванням коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціальний фонд).
Прогноз включає показники бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади за основними видами доходів, видатків, кредитування та фінансування, взаємовідносинами бюджету територіальної громади з бюджетами інших рівнів, враховує положення та показники, визначені прогнозом, схваленим у попередньому бюджетному періоді, а також прогнозні показники за бюджетними програмами.
Зазначені показники є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування показників проєкту бюджету територіальної громади на 2026 рік. Формування проєкту бюджету на відповідний рік здійснюватиметься з урахуванням змін основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку територіальної громади, а також змін у нормативно-правовій базі.
При розрахунку показників бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки враховано підвищення розміру мінімальної заробітної плати, динаміку надходжень за 2024 рік та очікуване виконання за 2025 рік, норми податкового та бюджетного законодавства та застосування чинних ставок оподаткування, індекс споживчих цін.
Обсяг ресурсу бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки прогнозується в обсягах 177 570 730 гривень, 195 325 475 гривень та 206 453 238 гривень відповідно.
Загальні показники доходів, фінансування, повернення кредитів до бюджету, загальні граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету відображені в додатку 1 до цього прогнозу.
ІV. Показники доходів бюджету
Законодавчою основою формування дохідної частини бюджету Великомихайлівської територіальної громади є норми Бюджетного та Податкового кодексів України.
При прогнозуванні обсягу доходів бюджету територіальної громади на 2026-2028 роки враховано:
- фактичні показники економічного і соціального розвитку територіальної громади за 2023 -2024 рік;
- очікувані показники економічного і соціального розвитку Любашівської селищної територіальної громади за 2025 рік;
- прогнозні показники економічного і соціального розвитку на 2026-2028 роки;
- макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки, схвалені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2025 р. № 946 та визначені Бюджетною декларацією на 2026-2028 роки, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 №774;
- застосування чинних ставок загальнодержавних податків;
- застосування індексу споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів;
- підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;
- застосування ставок місцевих податків, встановлених рішеннями 77 сесії Великомихайлівської селищної ради VIII скликання від 03.07.2025 р. № 3381 «Про встановлення ставки плати за землю та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік на території Великомихайлівської селищної ради», № 3377 « Про встановлення на території Великомихайлівської селищної ради ставок єдиного податку для фізичних осіб – підприємців на 2026 рік», №3384 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Великомихайлівської селищної ради на 2026 рік», №3378 «Про відрахування частини чистого прибутку (доходу) комунальними підприємствами та їх обєднаннями на 2026 рік». №3382 «Про встановлення на території Великомихайлівської селищної ради ставкитранспортного податку на 2026 рік», №3379 «Про встановлення на території Великомихайлівської селищної ради ставок туристичного збору на 2026 рік ».
- зміни місцезнаходження суб’єктів господарювання - платників податків;
- інформацію структурних підрозділів селищної ради.
Обсяг дохідної частини бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 рік прогнозується у сумі 177 570 730 гривень., з них:
доходи без урахування міжбюджетних трансфертів – 97 598567 гривень. (в тому числі: податкові надходження – 91 356 188 гривень., неподаткові надходження – 2 796 700 гривень.);
офіційні трансферти – 78 088 400 гривень (в тому числі: базова дотація – 11 892 800 гривень, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 66 195 600 гривень).
Обсяг дохідної частини бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2027 рік прогнозується у сумі 195 325 475 гривень, з них:
доходи без урахування міжбюджетних трансфертів – 110 512 795 гривень ( в тому числі: податкові надходження – 104 209 316 гривень, неподаткові надходження – 2 857 700 гривень)
офіційні трансферти – 82 780 100 гривень (в тому числі: базова дотація – 11 357 500 гривень, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 71 422 600 гривень).
Обсяг дохідної частини бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2028 рік прогнозується у сумі 206 453 238 гривень, з них:
доходи без урахування міжбюджетних трансфертів – 117 919 779 гривень ( в тому числі: податкові надходження – 111 568 100 гривень, неподаткові надходження – 2 905 700 гривень)
офіційні трансферти – 86 352 500 гривень (в тому числі: базова дотація – 9 702 900 гривень, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 76 649 600 гривень.
Відповідно до статей 98-100 Бюджетного кодексу України система бюджетного вирівнювання передбачає горизонтальне вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень податку на доходи фізичних осіб у розрахунку на одного мешканця, шляхом передачі трансфертів. Очікуваний обсяг базової дотації на 2026, 2027, 2028 роки розраховано в сумі 11 892 800 гривень, 11 357 500 гривень, 9 702 900 гривень відповідно.
Основними джерелами формування дохідної частини бюджету громади, як і в попередні періоди, залишатимуться податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та плата за землю. Прогноз надходжень з податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18 %) оподаткування доходів фізичних осіб.
Розрахунок прогнозної суми плати за землю на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки. Збільшення надходжень податку на майно (плати за землю) зумовлено прогнозованим збільшенням площ, щодо яких проведена грошова оцінка земель, проведенням інвентаризації земельних ділянок, наданих у користування та оренду, проведенням індексації нормативної грошової оцінки землі та укладенням нових угод на оренду землі і переглядом розміру орендної плати.
Прогноз неподаткових надходжень (адміністративний збір, державне мито) розроблений на підставі динаміки надходжень за попередні роки.
Показники за основними видами доходів бюджету Великомихайлівської територіальної громади відображені в додатку 2 до цього Прогнозу.
V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, гарантованого Великомихайлівською селищною територіальною громадою боргу та надання місцевих гарантій
На середньостроковий період прогнозується профіцит по загальному фонду на суму коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціальний фонд), та дефіцит по спеціальному фонду бюджету на суму коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціальний фонд),
Показники фінансування бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади відображені у додатку 3 до цього Прогнозу.
Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій територіальної громади на 2026 -2028 роки відображенно у додатку 9 до цього прогнозу.
VІ .Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету
Основним завданням бюджетної політики на місцевому рівні на 2026-2028 роки залишатиметься забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету територіальної громади, ефективне використання бюджетних коштів в умовах обмеженості бюджетних ресурсів. Фінансування видатків бюджету Великомихайлівської територіальної громади, цільових програм здійснюватиметься в рамках жорсткої економії бюджетних коштів. В цих умовах визначальним стане підвищення ефективності видатків, що відбуватиметься на основі їх пріоритетності та оцінки ступеня досягнення очікуваних результатів.
Першочергово при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами та некомерційними підприємствами охорони здоров’я. Враховані також обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально – культурної сфери, надання соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян, підтримки в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства, виконання в межах фінансових можливостей цільових (комплексних) програм.
Пріоритетними завданнями розвитку галузей є:
Державне управління. Пріоритетними завданнями апарату селищної ради та її виконавчих органів є належне фінансове забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування для здійснення ними повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими нормативно-правовими актами.
Основними результатами, яких планується досягти, є продовження забезпечення якісного, максимально зручного та комфортного обслуговування громадян.
Освіта. Цілі державної політики у сфері освіти реалізуються головними розпорядниками бюджетних коштів та у середньостроковій перспективі будуть направлені на повноцінний розвиток кожної дитини, її успішну інтеграцію в українське суспільство та європейську інтеграцію; забезпечення діяльності дошкільних навчальних закладів, створення умов для їх функціонування, зміцнення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів; урізноманітнення моделей організації дошкільної освіти, охоплення дітей обов’язковою дошкільною освітою; здійснення заходів для забезпечення якісної, сучасної, конкурентоспроможної та доступної освіти шляхом реалізації таких заходів: забезпечення в рамках продовження реформи загальної середньої освіти «Нова українська школа» якісної та доступної освіти шляхом стимулювання вчителів до професійного розвитку; забезпечення закладів загальної середньої освіти сучасним навчальним обладнанням та оновлення матеріально-технічної бази; розбудова безпечної та інклюзивної системи освіти за допомогою наближення освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально до місця їх проживання, врахування індивідуальних потреб і можливостей таких здобувачів освіти; забезпечення доступності мистецької і позашкільної освіти та інтегрування її в європейський простір.
В результаті проведеної роботи очікується створення нового освітнього середовища, яке відповідає вимогам сьогодення; сприяння підвищенню мотивації учнів до навчання, а вчителів - до професійного розвитку; надання освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально наближено до місця проживання та з урахуванням їх індивідуальних потреб і можливостей.
Охорона здоров’я Пріоритетними напрямами фінансового забезпечення в галузі охорона здоров’я визначено реалізацію права громадян на якісну та доступну медико-санітарну допомогу; забезпечення населення комплексними послугами із всебічної медичної допомоги; створення умов для стабільного функціонування комунальних некомерційних підприємств охорони здоров’я, зміцнення їх матеріально-технічної бази; впровадження медичних технологій та підвищення якості надання медичної допомоги,
Очікувані результати – підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги населенню.
Соціальний захист та соціальне забезпечення . Основними цілями реалізації державної політики у цій сфері на 2026-2028 роки є посилення адресної соціальної підтримки для підвищення ефективності використання бюджетних коштів та їх спрямування соціально вразливим верствам населення. Завданнями на 2026-2028 роки є: забезпечення максимальної адресності та наближеності надання відповідної соціальної підтримки тим, хто її потребує; прозорість та доступність в отриманні соціальної підтримки; забезпечення захисту прав дитини, у тому числі шляхом розвитку сімейних та інших форм виховання дітей, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа; удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі в умовах децентралізації з урахуванням міжнародних стандартів.
Очікувані результати - адаптація системи надання соціальних послуг до нових вимог законодавства, спрощення порядку надання соціальних послуг через впровадження нових, сучасних комп’ютерних та Інтернет-технологій; охоплення соціальним захистом максимальної кількості сімей та малозабезпечених громадян, які потребують підтримки місцевої влади.
Культура і мистецтво . Основними завданнями цієї галузі є популяризація народної творчості, її осучаснення; проведення культурно-мистецьких заходів, спрямованих на відродження історичної пам’яті та естетичне виховання молоді; розкриття творчого потенціалу різновікових груп населення територіальної громади.
Фізична культура і спорт - підвищення рівня залучення населення до занять фізичною культурою та масовим спортом, набуття навичок здорового способу життя, зміцнення здоров’я нації; забезпечення розвитку олімпійських та неолімпійських видів спорту.
Житлово-комунальне господарство . Пріоритетними напрямками розвитку житлово-комунального господарства є задоволення потреб мешканців в усіх видах житлово-комунальних послуг, створення комфортних умов для проживання і належне утримання об’єктів комунальної власності. Серед основних цілей реалізації державної політики у цій сфері є: забезпечення утримання в належному стані доріг населених пунктів територіальної громади; утримання в належному екологічному та санітарному стані території громади; збереження та утримання на належному рівні зелених зон, кладовищ, зон відпочинку, забезпечення функціонування системи вуличного освітлення.
Граничні показники видатків бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади та надання кредитів з бюджету територіальної громади головним розпорядникам бюджетних коштів відображені у додатку 6 до цього Прогнозу.
Граничні показники видатків бюджету Великомихайлівської територіальної громади за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету відображені у додатку 7 до цього Прогнозу.
VІІ. Взаємовідносини бюджету з іншими місцевими бюджетами
Прогноз відповідно до статей 103 та 103-3 Бюджетного кодексу України передбачає міжбюджетні трансферти з державного бюджету, питома вага яких у структурі доходів бюджету складає 44 % у середньостроковому періоді.
Обсяг трансфертів з державного бюджету складає у 2026 році – 78 088 400 грн., 2027 році – 82 780 100 грн., 2028 році – 86 352 500 грн., відповідно.
Основними трансфертами з державного бюджету є освітня субвенція, базова дотація.
Крім того, у 2026-2028 роках прогнозується надходження міжбюджетних трансфертів з інших місцевих бюджетів, а саме з обласного бюджету Одеської області на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами та на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції. Також з бюджетів сусідніх громад планується надходження субвенцій на спільне утримання КУ «Інклюзивно ресурсний центр Великомихайлівської селищної ради» , КУ «Центр професійного розвитку педпрацівників Великомихайлівської селищної ради» та КУ «Трудовий архів Великомихайлівського району» .
Показники міжбюджетних трансфертів бюджету за видами наведені в додатку 11 до прогнозу міського бюджету.
Взаємовідносини бюджету Великомихайлівської селищної ради з місцевими бюджетами інших рівнів будуть здійснюватись через механізм передачі відповідних міжбюджетних трансфертів, визначених статтею 101 Бюджетного кодексу України.
VІІІ. Інші положення та показники прогнозу бюджету
В прогнозі бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки наявні наступні додатки:
- додаток 1 «Загальні показники бюджету»;
- додаток 2 «Показники доходів бюджету»;
- додаток 3 «Показники фінансування бюджету»;
- додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;
- додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
- додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів»;
- додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам».
Не подаються у зв’язку з відсутністю показників:
- додаток 4 «Показники місцевого боргу»;
- додаток 5 «Показники гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста боргу і надання місцевих гарантій»;
- додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету».
- додаток 9 «Обсягу публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади) на 2026-2028 роки»;
Конкретні показники обсягу видатків на 2026-2028 роки будуть уточнюватись залежно від прийнятих нових законодавчих та інших нормативно-правових актів, рішень селищної ради, що впливають на показники селищного бюджету у середньостроковому періоді.
Начальник фінансового відділу Ольга ІВАНОВА
| Додаток 2 | ||||||
| до Прогнозу | ||||||
| місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади | ||||||
| Показники доходів бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади | ||||||
| 1550300000 | ||||||
| (код бюджету) | ||||||
| (грн) | ||||||
| Код | Найменування показника | 2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | 2027 рік | 2028 рік |
| (звіт) | (затверджено) | (план) | (план) | (план) | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| І. Доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) | ||||||
| X | Загальний фонд, у тому числі: | 91 122 401 | 95 469 123 | 94 152 888 | 107 067 016 | 114 473 800 |
| 10000000 | Податкові надходження, у тому числі: | 88 571 711 | 90 255 041 | 91 356 188 | 104 209 316 | 111 568 100 |
| 11010000 | Податок та збір на доходи фізичних осіб | 52 051 840 | 52 963 006 | 49 375 488 | 59 692 416 | 64 357 400 |
| 11020000 | Податок на прибуток підприємств | 5 015 | 3 631 | 18 800 | 18 900 | 19 000 |
| 13010000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 8 412 | 11 332 | 15 500 | 16 000 | 16 300 |
| 13030000 | Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення | 5 910 | 6 000 | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
| 13040000 | Рентна плата за користування надрами місцевого значення | 1 468 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| 14020000 | Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) | 329 823 | 320 000 | 320 000 | 320 000 | 320 000 |
| 14030000 | Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) | 2 030 425 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 |
| 14040000 | Акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів | 1 748 744 | 1 770 000 | 1 913 000 | 1 927 100 | 1 942 200 |
| 18010000 | Податок на майно | 12 621 190 | 11 993 972 | 14 983 900 | 16 283 500 | 17 723 800 |
| 18030000 | Туристичний збір | 3 964 | 4 000 | 4 100 | 4 200 | 4 300 |
| 18050000 | Єдиний податок | 19 764 920 | 21 182 700 | 22 717 500 | 23 939 300 | 25 177 200 |
| 20000000 | Неподаткові надходження, у тому числі: | 2 550 690 | 5 214 082 | 2 796 700 | 2 857 700 | 2 905 700 |
| 21010000 | Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до відповідного бюджету, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна аб | 4 357 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| 21080000 | Інші надходження | 395 921 | 256 653 | 258 000 | 290 000 | 302 000 |
| 22010000 | Плата за надання адміністративних послуг | 885 447 | 1 138 000 | 1 150 000 | 1 162 000 | 1 175 000 |
| 22080000 | Надходження від орендної плати за користування єдиним майновим комплексом та іншим державним майном | 98 871 | 100 000 | 100 000 | 102 000 | 105 000 |
| 22090000 | Державне мито | 766 634 | 772 343 | 785 000 | 800 000 | 820 000 |
| 22130000 | Орендна плата за водні об`єкти (їх частини), що надаються в користування на умовах оренди Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, місцевими радами | 2 730 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 |
| 24060000 | Інші надходження | 396 730 | 2 943 386 | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
| 30000000 | Доходи від операцій з капіталом, у тому числі: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| X | Спеціальний фонд, у тому числі: | 202 047 | 3 443 779 | 3 445 679 | 3 445 779 | 3 445 979 |
| 10000000 | Податкові надходження, у тому числі: | 32 649 | 31 000 | 32 900 | 33 000 | 33 200 |
| 19010000 | Екологічний податок | 32 649 | 31 000 | 32 900 | 33 000 | 33 200 |
| 20000000 | Неподаткові надходження, у тому числі: | 13 882 | 3 412 779 | 3 412 779 | 3 412 779 | 3 412 779 |
| 24060000 | Інші надходження | 10 882 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 24170000 | Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 25010000 | Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством | 0 | 3 412 779 | 3 412 779 | 3 412 779 | 3 412 779 |
| 30000000 | Доходи від операцій з капіталом, у тому числі: | 155 516 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 33010000 | Кошти від продажу землі | 155 516 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 42000000 | Від Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 50000000 | Цільові фонди, у тому числі: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| X | УСЬОГО за розділом І, у тому числі: | 91 324 448 | 98 912 902 | 97 598 567 | 110 512 795 | 117 919 779 |
| X | загальний фонд | 91 122 401 | 95 469 123 | 94 152 888 | 107 067 016 | 114 473 800 |
| X | спеціальний фонд | 202 047 | 3 443 779 | 3 445 679 | 3 445 779 | 3 445 979 |
| ІІ. Трансферти з державного бюджету | ||||||
| X | Загальний фонд, у тому числі: | 68 927 362 | 54 384 000 | 78 088 400 | 82 780 100 | 86 352 500 |
| 41020000 | Дотації з державного бюджету місцевим бюджетам | 7 609 200 | 9 241 500 | 11 892 800 | 11 357 500 | 9 702 900 |
| 41030000 | Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 61 318 162 | 45 142 500 | 66 195 600 | 71 422 600 | 76 649 600 |
| X | Спеціальний фонд, у тому числі: | 1 574 600 | 139 800 | 0 | 0 | 0 |
| 41020000 | Дотації з державного бюджету місцевим бюджетам | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 41030000 | Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 1 574 600 | 139 800 | 0 | 0 | 0 |
| X | УСЬОГО за розділом ІI, у тому числі: | 70 501 962 | 54 523 800 | 78 088 400 | 82 780 100 | 86 352 500 |
| X | загальний фонд | 68 927 362 | 54 384 000 | 78 088 400 | 82 780 100 | 86 352 500 |
| X | спеціальний фонд | 1 574 600 | 139 800 | 0 | 0 | 0 |
| ІIІ. Трансферти з інших місцевих бюджетів | ||||||
| X | Загальний фонд, у тому числі: | 4 215 638 | 3 162 121 | 1 883 763 | 2 032 580 | 2 180 959 |
| 41040000 | Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 41050000 | Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 4 215 638 | 3 162 121 | 1 883 763 | 2 032 580 | 2 180 959 |
| X | Спеціальний фонд, у тому числі: | 1 931 363 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 41040000 | Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 41050000 | Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 1 931 363 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| X | УСЬОГО за розділом ІII, у тому числі: | 6 147 001 | 3 162 121 | 1 883 763 | 2 032 580 | 2 180 959 |
| X | загальний фонд | 4 215 638 | 3 162 121 | 1 883 763 | 2 032 580 | 2 180 959 |
| X | спеціальний фонд | 1 931 363 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| X | РАЗОМ за розділами І, ІІ та ІІІ, у тому числі: | 167 973 411 | 156 598 823 | 177 570 730 | 195 325 475 | 206 453 238 |
| X | загальний фонд | 164 265 401 | 153 015 244 | 174 125 051 | 191 879 696 | 203 007 259 |
| X | спеціальний фонд | 3 708 010 | 3 583 579 | 3 445 679 | 3 445 779 | 3 445 979 |
| Начальник фінансового відділу | Ольга ІВАНОВА | |||||
| (підпис) | Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ | |||||
|
|
||||||
| Додаток 3 | ||||||
| до Прогнозу | ||||||
| місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади | ||||||
| Показники фінансування бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади | ||||||
| 1550300000 | ||||||
| (код бюджету) | ||||||
| (грн) | ||||||
| Код | Найменування показника | 2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | 2027 рік | 2028 рік |
| (звіт) | (затверджено) | (план) | (план) | (план) | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| I. Фінансування за типом кредитора | ||||||
| 200000 | Внутрішнє фінансування, у тому числі: | 23 130 406 | 17 942 979 | 0 | 0 | 0 |
| Х | загальний фонд | 13 119 728 | 3 393 730 | 0 | 0 | 0 |
| Х | спеціальний фонд | 10 010 678 | 14 549 249 | 0 | 0 | 0 |
| 300000 | Зовнішнє фінансування, у тому числі: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Х | загальний фонд | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Х | спеціальний фонд | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Х | УСЬОГО за розділом I, у тому числі: | 23 130 406 | 17 942 979 | 0 | 0 | 0 |
| Х | загальний фонд | 13 119 728 | 3 393 730 | 0 | 0 | 0 |
| Х | спеціальний фонд | 10 010 678 | 14 549 249 | 0 | 0 | 0 |
| II. Фінансування за типом боргового зобов’язання | ||||||
| 400000 | Фінансування за борговими операціями, у тому числі: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Х | загальний фонд | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Х | спеціальний фонд | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 600000 | Фінансування за активними операціями, у тому числі: | 23 130 406 | 17 942 979 | 0 | 0 | 0 |
| Х | загальний фонд | 13 119 728 | 3 393 730 | 0 | 0 | 0 |
| Х | спеціальний фонд | 10 010 678 | 14 549 249 | 0 | 0 | 0 |
| Х | УСЬОГО за розділом II, у тому числі: | 23 130 406 | 17 942 979 | 0 | 0 | 0 |
| Х | загальний фонд | 13 119 728 | 3 393 730 | 0 | 0 | 0 |
| Х | спеціальний фонд | 10 010 678 | 14 549 249 | 0 | 0 | 0 |
| Начальник фінансового відділу | Ольга ІВАНОВА | |||||
| (підпис) | Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ | |||||
| Додаток 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| до Прогнозу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету Великомихайлівської селищної громади головним розпорядникам коштів | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1550300000 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| (код бюджету) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| (грн) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Код відомчої класифікації | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету | 2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | 2027 рік | 2028 рік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| (звіт) | (затверджено) | (план) | (план) | (план) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 01 | Великомихайлівська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, у тому числі: | 46 076 294 | 48 161 383 | 46 542 013 | 49 767 500 | 52 922 567 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | загальний фонд | 44 684 672 | 46 548 383 | 45 999 113 | 49 192 569 | 52 317 165 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | спеціальний фонд | 1 391 622 | 1 613 000 | 542 900 | 574 931 | 605 402 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 06 | Відділ освіти,культури та туризму Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, у тому числі: | 124 313 889 | 127 405 715 | 128 384 435 | 142 942 330 | 150 838 030 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | загальний фонд | 119 067 968 | 123 022 956 | 126 226 435 | 140 663 380 | 148 444 020 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | спеціальний фонд | 5 245 921 | 4 382 759 | 2 158 000 | 2 278 950 | 2 394 010 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 37 | Фінансовий відділ Великомихайлівської селищної ради, у тому числі: | 3 526 733 | 4 344 404 | 1 899 503 | 2 023 747 | 2 246 074 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | загальний фонд | 2 416 733 | 2 494 404 | 1 899 503 | 2 023 747 | 2 246 074 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | спеціальний фонд | 1 110 000 | 1 850 000 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | УСЬОГО, у тому числі: | 173 916 916 | 179 911 502 | 176 825 951 | 194 733 577 | 206 006 671 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | загальний фонд | 166 169 373 | 172 065 743 | 174 125 051 | 191 879 696 | 203 007 259 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| X | спеціальний фонд | 7 747 543 | 7 845 759 | 2 700 900 | 2 853 881 | 2 999 412 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Начальник фінансового відділу | Ольга ІВАНОВА | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| (підпис) | Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||