Великомихайлівська громада

Одеська область, Роздільнянський район

Прогноз Бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади (найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці) на 2026-2028 роки

        УКРАЇНА                   

ВЕЛИКОМИХАЙЛІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

РОЗДІЛЬНЯНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

   РІШЕННЯ

 05 вересня  2025 року                                                                  №  254

Про схвалення прогнозу бюджету Великомихайлівської

селищної територіальної громади на 2026 – 2028 роки

                                                               

 

Відповідно до статті 75ˡ Бюджетного кодексу України, керуючись підпунктом 1 пункту «а» статті 28 та частини першої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки», наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2021 року №314 «Про затвердження Типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання» (змінами та доповненнями),  виконавчий комітет селищної ради

ВИРІШИВ:

  1. Схвалити прогноз бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.
  2. Начальнику фінансового відділу селищної ради Ользі ІВАНОВІЙ подати на розгляд Великомихайлівької селищної  ради  проект рішення селищної  ради «Про розгляд прогнозу Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки».

 3 . Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

В.о.селищного голови,

секретар селищної ради                                                            Юрій ТИШЛЕР

 

Прогноз

Бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади

(найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці)

на 2026-2028 роки

(середньостроковий бюджетний період)

(15503000000)
(код бюджету)

  1. Загальна частина

 Прогноз бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 – 2028  роки (далі – Прогноз) розроблений відповідно до статті 75ˡ Бюджетного кодексу України, керуючись підпунктом 1 пункту «а» статті 28 та частини першої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки», наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2021 року №314 «Про затвердження Типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання» (змінами та доповненнями), на виконання  листа Міністерства фінансів України від 09 липня 2025 року №05120-08-6/19235 «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів»,  програмних документів економічного і соціального розвитку Великомихайлівської селищної  територіальної громади, регіональних та місцевих цільових програм.

Запровадження середньострокового бюджетного планування сприятиме забезпеченню фінансової стабільності та зміцненню економічного зростання у середньостроковій перспективі. Процес планування бюджету на середньострокову перспективу, як метод удосконалення процесу прийняття бюджетних рішень щодо розв’язання комплексу соціальних, економічних, екологічних завдань Великомихайлівської селищної територіальної громади.

Прогноз є стратегічним документом планування показників бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на середньостроковий період і основою для складання проєкту бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 рік.

Метою Прогнозу є створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення зв’язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності, послідовності бюджетної політики, визначення фінансового ресурсу селищного бюджету на середньострокову перспективу.

Основними завданнями Прогнозу є:

- підвищення ефективності управління бюджетними коштами шляхом застосування дієвих методів економії бюджетних коштів;

- забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених цільовими (комплексними) програмами;

- посилення бюджетної дисципліни та контролю за витрачанням бюджетних коштів;

- удосконалення системи результативних показників з метою підвищення якості надання послуг у відповідних сферах.

Ціль Прогнозу запровадження середньострокового бюджетного планування яке сприятиме забезпеченню фінансової стабільності та зміцненню економічного зростання у середньостроковій перспективі та сталого розвитку населених пунктів територіальної громади. 

При несприятливих зовнішніх політичних, економічних та інших факторах, які впливають на економіку України, і як наслідок, на фінансово-економічну ситуацію громади, ймовірне недосягнення запланованих показників.

Прогноз бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади базується на принципах збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності.

ІІ. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку

До складу Великомихайлівької селищної територіальної громади входить 9 старостинських округів, що охоплюють  29  населених пунктів. Кількість мешканців становить  12099 осіб.

 Основні галузі рослинництва: вирощування зернових (пшениця, ячмінь, кукурудза), бобових, вирощування олійних культур  (соняшник, ріпак, соя),

Діяльність суб’єктів малого і середнього підприємництва орієнтована, в першу чергу, на місцевий ринок і життєво залежить від умов, які створюються для їх існування на місцевому рівні.

Найбільше суб’єктів малого та середнього підприємництва здійснюють діяльність у сфері оптової та роздрібної торгівлі – 44,9 %, в сільськогосподарському  виробництві -  38,3%, з надання послуг населенню – 14,3 % та підприємства громадського харчування  – 2,4 %.

Громада характеризується сталою активністю бізнесу, громадських організацій та населення в цілому.

Подальший економічний розвиток громади, як і України  в цілому, залежить від тривалості та перебігу військових дій, динаміки рівня безпекових ризиків. Інфляційні процеси в громаді віддзеркалюють загальнодержавні показники і прогнозовано до 2028 року складатимуть зростання цін в межах 10% щороку. 

Основними цілями  та пріоритетами соціально-економічного розвитку громади є:

- створення умов по підвищенню якості рівня життя населення;

- забезпечення виконання соціальних програм, що фінансуються за рахунок бюджетів усіх рівнів;

- збереження та оновлення існуючої соціальної інфраструктури Великомихайлівської селищної територіальної громади;

- організація відповідних умов для забезпечення навчального процесу;

- впровадження сучасних інформаційних технологій у навчально-виховний процес державного стандарту освіти;

- збереження історико-культурної спадщини.

При визначенні показників Прогнозу на середньостроковий період враховано показники визначені Бюджетною декларацією:

- основні макроекономічні показники економічного і соціального розвитку України та окремі припущення на 2026-2028 роки:

 

грн

Показник

2026 рік

2027 рік

2028 рік

Валовий внутрішній продукт: номінальний,

10443,5

11920,9

13471,7

реальна зміна, відсотків до попереднього року

4,5

5,0

5,7

Індекс споживчих цін: у середньому до попереднього року, відсотків

 

109,7

 

107,1

 

105,6

грудень до грудня попереднього року, відсотків

 

108,6

 

105,9

 

105,3

Індекс цін виробників промислової продукції: грудень до грудня попереднього року, відсотків

 

111,3

 

109,4

 

107,9

 

Припущення прогнозу Обмінний курс гривні до долара США, гривень за долар США: в середньому за період

 

44,7

 

45,2

 

45,6

на кінець періоду

44,8

45,3

45,8

- розміри мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки:

грн

Показник

з 1 січня 2026 року

з 1 січня 2027 року

з 1 січня 2028 року

Розміри мінімальної заробітної плати

8688

9374

10059

Розміри посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки

 

3470

 

3744

 

4018

- розміри прожиткового мінімуму, які розраховано з урахуванням підвищення темпів індексу споживчих цін для відповідних років, що становитиме:грн.

Показник

2026 рік

2027 рік

2028 рік

На одну особу

3171

3358

3536

Для дітей віком до 6 років

2783

2947

3103

Для дітей віком від 6 до 18 років

3471

3676

3871

Для працездатних осіб

3288

3482

3667

Для осіб, які втратили працездатність

2564

2715

2859

 ІІІ. Загальні показники бюджету

При складанні прогнозу бюджету забезпечено збалансованість дохідної та витратної частин, у тому числі з урахуванням коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціальний фонд).

Прогноз включає показники бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади за основними видами доходів, видатків, кредитування та фінансування, взаємовідносинами бюджету територіальної громади з бюджетами інших рівнів, враховує положення та показники, визначені прогнозом, схваленим у попередньому бюджетному періоді, а також прогнозні показники за бюджетними програмами.

Зазначені показники є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування  показників проєкту бюджету територіальної громади на 2026 рік. Формування проєкту бюджету на відповідний рік здійснюватиметься з урахуванням змін основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку територіальної громади, а також змін у нормативно-правовій базі.

При розрахунку показників бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки враховано підвищення розміру мінімальної заробітної плати, динаміку надходжень за 2024 рік та очікуване виконання за 2025 рік, норми податкового та бюджетного законодавства та застосування чинних ставок оподаткування, індекс споживчих цін.

Обсяг ресурсу бюджету Великомихайлівської  селищної територіальної громади на 2026-2028 роки прогнозується в обсягах  177 570 730 гривень,  195 325 475 гривень  та 206 453 238 гривень  відповідно.

Загальні показники доходів, фінансування, повернення кредитів до бюджету, загальні граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету відображені в додатку 1 до цього прогнозу. 

ІV. Показники доходів бюджету

Законодавчою основою формування дохідної частини бюджету Великомихайлівської територіальної громади є норми Бюджетного та Податкового кодексів України.

При прогнозуванні обсягу доходів бюджету територіальної громади на 2026-2028 роки враховано:

- фактичні показники економічного і соціального розвитку територіальної громади за 2023 -2024 рік;

 - очікувані показники економічного і соціального розвитку Любашівської селищної територіальної громади за 2025 рік;

- прогнозні показники економічного і соціального розвитку на 2026-2028 роки;

- макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки, схвалені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2025 р. № 946 та визначені Бюджетною декларацією на 2026-2028 роки, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 №774;

- застосування чинних ставок загальнодержавних податків;

- застосування індексу споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів;

 - підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;

- застосування ставок місцевих податків, встановлених рішеннями 77 сесії Великомихайлівської селищної ради  VIII скликання від 03.07.2025 р. № 3381 «Про встановлення ставки плати за землю та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік на території Великомихайлівської селищної ради», № 3377 « Про встановлення на території Великомихайлівської селищної ради ставок єдиного податку для фізичних осіб – підприємців на 2026 рік», №3384 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Великомихайлівської селищної ради на 2026 рік», №3378 «Про відрахування частини чистого прибутку (доходу) комунальними підприємствами та їх обєднаннями на 2026 рік».  №3382 «Про встановлення на території Великомихайлівської селищної ради ставкитранспортного податку на 2026 рік», №3379 «Про встановлення на території Великомихайлівської селищної ради ставок туристичного збору на 2026 рік ».

- зміни місцезнаходження суб’єктів господарювання - платників податків;

- інформацію структурних підрозділів селищної ради.

Обсяг дохідної частини бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 рік прогнозується у сумі 177 570  730 гривень., з них:

доходи без урахування міжбюджетних трансфертів – 97 598567 гривень. (в  тому числі: податкові надходження – 91 356 188 гривень., неподаткові надходження – 2 796 700 гривень.);

офіційні трансферти – 78 088 400 гривень  (в тому числі: базова дотація – 11 892 800 гривень, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 66 195 600 гривень).

Обсяг дохідної частини бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2027 рік прогнозується у сумі 195 325 475 гривень, з них:

доходи без урахування міжбюджетних трансфертів – 110 512 795 гривень ( в тому числі: податкові надходження – 104 209 316 гривень,  неподаткові надходження – 2 857 700 гривень)

офіційні трансферти – 82 780 100 гривень (в тому числі: базова дотація – 11 357 500 гривень, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 71 422 600 гривень).

 Обсяг дохідної частини бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2028 рік прогнозується у сумі 206 453 238 гривень, з них:

доходи без урахування міжбюджетних трансфертів – 117 919 779 гривень ( в тому числі: податкові надходження – 111 568 100 гривень,  неподаткові надходження – 2 905 700 гривень)

офіційні трансферти – 86 352 500 гривень (в тому числі: базова дотація – 9 702 900 гривень, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 76 649 600 гривень.

Відповідно до статей 98-100 Бюджетного кодексу України система бюджетного вирівнювання передбачає горизонтальне вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень податку на доходи фізичних осіб у розрахунку на одного мешканця, шляхом передачі трансфертів. Очікуваний обсяг базової  дотації на 2026, 2027, 2028 роки розраховано в сумі 11 892 800 гривень, 11 357 500 гривень, 9 702 900 гривень відповідно.

Основними джерелами формування дохідної частини бюджету громади, як і в попередні періоди, залишатимуться податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та плата за землю. Прогноз надходжень з податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18 %) оподаткування доходів фізичних осіб.

Розрахунок прогнозної суми плати за землю на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки. Збільшення надходжень податку на майно (плати за землю) зумовлено прогнозованим збільшенням площ, щодо яких проведена грошова оцінка земель, проведенням інвентаризації земельних ділянок, наданих у користування та оренду, проведенням індексації нормативної грошової оцінки землі та укладенням нових  угод на оренду землі  і переглядом розміру орендної плати.

Прогноз неподаткових надходжень (адміністративний збір, державне мито) розроблений на підставі динаміки надходжень за попередні роки. 

Показники за основними видами доходів бюджету Великомихайлівської територіальної громади відображені в додатку 2 до цього Прогнозу. 

V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, гарантованого Великомихайлівською селищною територіальною громадою боргу та надання місцевих гарантій

На середньостроковий період прогнозується профіцит по загальному фонду на суму коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціальний фонд), та дефіцит по спеціальному фонду бюджету на суму коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціальний фонд),

Показники фінансування бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади відображені у додатку 3 до цього Прогнозу.

Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій територіальної громади на 2026 -2028 роки відображенно у додатку 9 до цього прогнозу. 

VІ .Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету 

Основним завданням бюджетної політики на місцевому рівні на 2026-2028 роки залишатиметься забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету територіальної громади, ефективне використання бюджетних коштів в умовах обмеженості бюджетних ресурсів. Фінансування видатків бюджету Великомихайлівської територіальної громади, цільових програм здійснюватиметься в рамках жорсткої економії бюджетних коштів. В цих умовах визначальним стане підвищення ефективності видатків, що відбуватиметься на основі їх пріоритетності та оцінки ступеня досягнення очікуваних результатів.

Першочергово при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами та некомерційними підприємствами охорони здоров’я. Враховані також обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально – культурної сфери, надання соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян, підтримки в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства, виконання в межах фінансових можливостей  цільових (комплексних) програм.

Пріоритетними завданнями розвитку галузей є:

Державне управління. Пріоритетними завданнями апарату селищної ради та її виконавчих органів є належне фінансове забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування для здійснення ними повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими нормативно-правовими актами.

Основними результатами, яких планується досягти, є продовження забезпечення якісного, максимально зручного та комфортного обслуговування громадян.

Освіта. Цілі державної політики у сфері освіти реалізуються головними розпорядниками бюджетних коштів  та у середньостроковій перспективі будуть направлені на повноцінний розвиток кожної дитини, її успішну інтеграцію в українське суспільство та європейську інтеграцію; забезпечення діяльності  дошкільних навчальних закладів, створення умов для їх функціонування, зміцнення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів; урізноманітнення моделей організації дошкільної освіти, охоплення дітей обов’язковою дошкільною освітою; здійснення заходів для забезпечення якісної, сучасної, конкурентоспроможної та доступної освіти шляхом реалізації таких заходів:  забезпечення в рамках продовження реформи загальної середньої освіти «Нова українська школа» якісної та доступної освіти шляхом стимулювання вчителів до професійного розвитку; забезпечення закладів загальної середньої освіти сучасним навчальним обладнанням та оновлення матеріально-технічної бази; розбудова безпечної та інклюзивної системи освіти за допомогою наближення освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально до місця їх проживання, врахування індивідуальних потреб і можливостей таких здобувачів освіти; забезпечення доступності мистецької і позашкільної освіти та інтегрування її в європейський простір.

 В результаті проведеної роботи очікується  створення нового освітнього середовища, яке відповідає вимогам сьогодення; сприяння підвищенню мотивації учнів до навчання, а вчителів - до професійного розвитку; надання освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально наближено до місця проживання та з урахуванням їх індивідуальних потреб і можливостей.

Охорона здоров’я Пріоритетними напрямами фінансового забезпечення в галузі охорона здоров’я визначено реалізацію права громадян на якісну та доступну медико-санітарну допомогу; забезпечення населення комплексними послугами із всебічної медичної допомоги; створення умов для стабільного функціонування комунальних некомерційних підприємств охорони здоров’я, зміцнення їх матеріально-технічної бази; впровадження медичних технологій та підвищення якості надання медичної допомоги,

Очікувані результати – підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги населенню.

Соціальний захист та соціальне забезпечення . Основними цілями реалізації державної політики у цій сфері на 2026-2028 роки є посилення адресної соціальної підтримки для підвищення ефективності використання бюджетних коштів та їх спрямування соціально вразливим верствам населення. Завданнями на 2026-2028 роки є: забезпечення максимальної адресності та наближеності надання відповідної соціальної підтримки тим, хто її потребує; прозорість та доступність в отриманні соціальної підтримки; забезпечення захисту прав дитини, у тому числі шляхом розвитку сімейних та інших форм виховання дітей, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа; удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі в умовах децентралізації з урахуванням міжнародних стандартів.

Очікувані результати -  адаптація системи надання соціальних послуг до нових вимог законодавства, спрощення порядку надання соціальних послуг через впровадження нових, сучасних комп’ютерних та Інтернет-технологій; охоплення соціальним захистом максимальної кількості сімей та малозабезпечених громадян, які потребують підтримки місцевої влади.

Культура і мистецтво . Основними завданнями цієї галузі є популяризація народної творчості, її осучаснення;  проведення культурно-мистецьких заходів, спрямованих на  відродження історичної пам’яті та естетичне виховання молоді; розкриття творчого потенціалу різновікових груп населення територіальної громади.

Фізична культура і спорт  - підвищення рівня залучення населення до занять фізичною культурою та масовим спортом, набуття навичок здорового способу життя, зміцнення здоров’я нації; забезпечення розвитку олімпійських та неолімпійських видів спорту.

 Житлово-комунальне господарство . Пріоритетними напрямками розвитку житлово-комунального господарства є задоволення потреб мешканців в усіх видах житлово-комунальних послуг, створення комфортних умов для проживання і належне утримання об’єктів комунальної власності.  Серед основних цілей реалізації державної політики у цій сфері є: забезпечення утримання в належному стані доріг населених пунктів територіальної громади; утримання в належному екологічному та санітарному стані території громади;  збереження та утримання на належному рівні зелених зон, кладовищ,  зон відпочинку,  забезпечення функціонування системи вуличного освітлення.

Граничні показники видатків бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади та надання кредитів з бюджету територіальної громади головним розпорядникам бюджетних коштів відображені у додатку 6 до цього Прогнозу.

Граничні показники видатків бюджету Великомихайлівської територіальної громади за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету відображені у додатку 7 до цього Прогнозу.

 VІІ.  Взаємовідносини бюджету з іншими місцевими бюджетами

Прогноз відповідно до статей 103 та 103-3 Бюджетного кодексу України передбачає міжбюджетні трансферти з державного бюджету, питома  вага яких у структурі доходів бюджету складає 44 % у середньостроковому періоді.

        Обсяг трансфертів з державного бюджету складає  у 2026 році – 78 088 400 грн., 2027 році – 82 780 100 грн., 2028 році –  86 352 500 грн., відповідно.

       Основними трансфертами з державного бюджету є освітня субвенція, базова дотація.

        Крім того, у 2026-2028 роках прогнозується надходження міжбюджетних трансфертів з інших місцевих бюджетів, а саме з обласного бюджету Одеської області на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами та на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції. Також з бюджетів сусідніх громад планується надходження субвенцій на спільне утримання КУ «Інклюзивно ресурсний центр Великомихайлівської селищної ради» , КУ «Центр професійного розвитку педпрацівників Великомихайлівської селищної ради» та КУ «Трудовий архів Великомихайлівського району» .

Показники міжбюджетних трансфертів бюджету за видами наведені в додатку 11 до прогнозу міського бюджету.

Взаємовідносини бюджету Великомихайлівської селищної ради з місцевими бюджетами інших рівнів будуть здійснюватись через механізм передачі відповідних міжбюджетних трансфертів, визначених статтею 101 Бюджетного кодексу України.   

VІІІ. Інші положення та показники прогнозу бюджету

В прогнозі бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки наявні наступні додатки:

  • додаток 1 «Загальні показники бюджету»;
  • додаток 2 «Показники доходів бюджету»;
  • додаток 3 «Показники фінансування бюджету»;
  • додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;
  • додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
  • додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів»;
  • додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам».

Не подаються у зв’язку з відсутністю показників:

  • додаток 4 «Показники місцевого боргу»;
  •  додаток 5 «Показники гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста боргу і надання місцевих гарантій»;
  • додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету».
  • додаток 9 «Обсягу публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади) на 2026-2028 роки»;

Конкретні показники обсягу видатків на 2026-2028 роки будуть уточнюватись залежно від прийнятих нових законодавчих та інших нормативно-правових актів, рішень селищної ради, що впливають на показники селищного бюджету у середньостроковому періоді. 

Начальник фінансового відділу                                                 Ольга ІВАНОВА

        Додаток 1
        до Прогнозу бюджету на 2026 -2028 роки
         
       
Загальні показники бюджету  Великомихайлівської селищної територіальної громади на 2026 -2028 роки
1550300000          
(код бюджету)          
            (грн)
№ з/п Найменування показника 2024 рік 2025 рік 2026 рік 2027 рік 2028 рік
(звіт) (затверджено) (план) (план) (план)
1 2 3 4 5 6 7
І. Загальні граничні показники надходжень
1. Доходи (з міжбюджетними трансфертами), у тому числі: 167 973 411 156 598 823 177 570 730 195 325 475 206 453 238
X загальний фонд 164 265 401 153 015 244 174 125 051 191 879 696 203 007 259
X спеціальний фонд 3 708 010 3 583 579 3 445 679 3 445 779 3 445 979
2. Фінансування, у тому числі: 23 130 406 17 942 979 0 0 0
X загальний фонд 13 119 728 3 393 730 0 0 0
X спеціальний фонд 10 010 678 14 549 249 0 0 0
3. Повернення кредитів, у тому числі: 0 0 0 0 0
X загальний фонд 0 0 0 0 0
X спеціальний фонд 0 0 0 0 0
X УСЬОГО за розділом І, у тому числі: 191 103 817 174 541 802 177 570 730 195 325 475 206 453 238
X загальний фонд 177 385 129 156 408 974 174 125 051 191 879 696 203 007 259
X спеціальний фонд 13 718 688 18 132 828 3 445 679 3 445 779 3 445 979
ІІ. Загальні граничні показники видатків та надання кредитів
1. Видатки (з міжбюджетними трансфертами), у тому числі: 173 916 916 179 911 502 176 825 951 194 733 577 206 006 671
X загальний фонд 166 169 373 172 065 743 174 125 051 191 879 696 203 007 259
X спеціальний фонд, у тому числі: 7 747 543 7 845 759 2 700 900 2 853 881 2 999 412
X публічні інвестиції 0 0 0 0 0
3. Надання кредитів, у тому числі: 0 0 0 0 0
X загальний фонд 0 0 0 0 0
X спеціальний фонд, у тому числі: 0 0 0 0 0
X публічні інвестиції 0 0 0 0 0
X УСЬОГО за розділом ІI, у тому числі: 173 916 916 179 911 502 176 825 951 194 733 577 206 006 671
X загальний фонд 166 169 373 172 065 743 174 125 051 191 879 696 203 007 259
X спеціальний фонд, у тому числі: 7 747 543 7 845 759 2 700 900 2 853 881 2 999 412
X публічні інвестиції 0 0 0 0 0
             
             
             
  Начальник фінансового відділу     Ольга ІВАНОВА
  (підпис)   Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ
             
             
        Додаток 2
        до Прогнозу 
        місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади
         
             
Показники доходів бюджету  Великомихайлівської селищної територіальної громади
1550300000            
(код бюджету)          
            (грн)
Код Найменування показника  2024 рік 2025 рік 2026 рік 2027 рік 2028 рік
(звіт) (затверджено) (план) (план) (план)
1 2 3 4 5 6 7
І. Доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів)
X Загальний фонд, у тому числі: 91 122 401 95 469 123 94 152 888 107 067 016 114 473 800
10000000 Податкові надходження, у тому числі: 88 571 711 90 255 041 91 356 188 104 209 316 111 568 100
11010000 Податок та збір на доходи фізичних осіб 52 051 840 52 963 006 49 375 488 59 692 416 64 357 400
11020000 Податок на прибуток підприємств 5 015 3 631 18 800 18 900 19 000
13010000 Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів 8 412 11 332 15 500 16 000 16 300
13030000 Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення 5 910 6 000 7 500 7 500 7 500
13040000 Рентна плата за користування надрами місцевого значення 1 468 400 400 400 400
14020000 Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) 329 823 320 000 320 000 320 000 320 000
14030000 Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) 2 030 425 2 000 000 2 000 000 2 000 000 2 000 000
14040000 Акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів 1 748 744 1 770 000 1 913 000 1 927 100 1 942 200
18010000 Податок на майно 12 621 190 11 993 972 14 983 900 16 283 500 17 723 800
18030000 Туристичний збір 3 964 4 000 4 100 4 200 4 300
18050000 Єдиний податок 19 764 920 21 182 700 22 717 500 23 939 300 25 177 200
20000000 Неподаткові надходження, у тому числі: 2 550 690 5 214 082 2 796 700 2 857 700 2 905 700
21010000 Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до відповідного бюджету, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна аб 4 357 1 000 1 000 1 000 1 000
21080000 Інші надходження 395 921 256 653 258 000 290 000 302 000
22010000 Плата за надання адміністративних послуг 885 447 1 138 000 1 150 000 1 162 000 1 175 000
22080000 Надходження від орендної плати за користування єдиним майновим комплексом та іншим державним майном 98 871 100 000 100 000 102 000 105 000
22090000 Державне мито 766 634 772 343 785 000 800 000 820 000
22130000 Орендна плата за водні об`єкти (їх частини), що надаються в користування на умовах оренди Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, місцевими радами 2 730 2 700 2 700 2 700 2 700
24060000 Інші надходження 396 730 2 943 386 500 000 500 000 500 000
30000000 Доходи від операцій з капіталом, у тому числі: 0 0 0 0 0
X Спеціальний фонд, у тому числі: 202 047 3 443 779 3 445 679 3 445 779 3 445 979
10000000 Податкові надходження, у тому числі: 32 649 31 000 32 900 33 000 33 200
19010000 Екологічний податок 32 649 31 000 32 900 33 000 33 200
20000000 Неподаткові надходження, у тому числі: 13 882 3 412 779 3 412 779 3 412 779 3 412 779
24060000 Інші надходження 10 882 0 0 0 0
24170000 Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту 3 000 0 0 0 0
25010000 Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством 0 3 412 779 3 412 779 3 412 779 3 412 779
30000000 Доходи від операцій з капіталом, у тому числі: 155 516 0 0 0 0
33010000 Кошти від продажу землі 155 516 0 0 0 0
42000000 Від Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ 0 0 0 0 0
50000000 Цільові фонди, у тому числі: 0 0 0 0 0
X УСЬОГО за розділом І, у тому числі: 91 324 448 98 912 902 97 598 567 110 512 795 117 919 779
X загальний фонд 91 122 401 95 469 123 94 152 888 107 067 016 114 473 800
X спеціальний фонд 202 047 3 443 779 3 445 679 3 445 779 3 445 979
ІІ. Трансферти з державного бюджету
X Загальний фонд, у тому числі: 68 927 362 54 384 000 78 088 400 82 780 100 86 352 500
41020000 Дотації з державного бюджету місцевим бюджетам 7 609 200 9 241 500 11 892 800 11 357 500 9 702 900
41030000 Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 61 318 162 45 142 500 66 195 600 71 422 600 76 649 600
X Спеціальний фонд, у тому числі: 1 574 600 139 800 0 0 0
41020000 Дотації з державного бюджету місцевим бюджетам 0 0 0 0 0
41030000 Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 1 574 600 139 800 0 0 0
X УСЬОГО за розділом ІI, у тому числі: 70 501 962 54 523 800 78 088 400 82 780 100 86 352 500
X загальний фонд 68 927 362 54 384 000 78 088 400 82 780 100 86 352 500
X спеціальний фонд 1 574 600 139 800 0 0 0
ІIІ. Трансферти з інших місцевих бюджетів
X Загальний фонд, у тому числі: 4 215 638 3 162 121 1 883 763 2 032 580 2 180 959
41040000 Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 0 0 0 0 0
41050000 Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 4 215 638 3 162 121 1 883 763 2 032 580 2 180 959
X Спеціальний фонд, у тому числі: 1 931 363 0 0 0 0
41040000 Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 0 0 0 0 0
41050000 Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 1 931 363 0 0 0 0
X УСЬОГО за розділом ІII, у тому числі: 6 147 001 3 162 121 1 883 763 2 032 580 2 180 959
X загальний фонд 4 215 638 3 162 121 1 883 763 2 032 580 2 180 959
X спеціальний фонд 1 931 363 0 0 0 0
X РАЗОМ за розділами І, ІІ та ІІІ, у тому числі: 167 973 411 156 598 823 177 570 730 195 325 475 206 453 238
X загальний фонд 164 265 401 153 015 244 174 125 051 191 879 696 203 007 259
X спеціальний фонд 3 708 010 3 583 579 3 445 679 3 445 779 3 445 979
             
             
             
Начальник фінансового відділу     Ольга ІВАНОВА  
(підпис)   Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ  
           

 

        Додаток 3
        до Прогнозу 
        місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади
         
Показники фінансування бюджету Великомихайлівської селищної територіальної громади
1550300000            
(код бюджету)          
            (грн)
Код Найменування показника  2024 рік 2025 рік 2026 рік 2027 рік 2028 рік
(звіт) (затверджено) (план) (план) (план)
1 2 3 4 5 6 7
I. Фінансування за типом кредитора
200000 Внутрішнє фінансування, у тому числі: 23 130 406 17 942 979 0 0 0
Х загальний фонд 13 119 728 3 393 730 0 0 0
Х спеціальний фонд 10 010 678 14 549 249 0 0 0
300000 Зовнішнє фінансування, у тому числі: 0 0 0 0 0
Х загальний фонд 0 0 0 0 0
Х спеціальний фонд 0 0 0 0 0
Х УСЬОГО за розділом I, у тому числі: 23 130 406 17 942 979 0 0 0
Х загальний фонд 13 119 728 3 393 730 0 0 0
Х спеціальний фонд 10 010 678 14 549 249 0 0 0
II. Фінансування за типом боргового зобов’язання
400000 Фінансування за борговими операціями, у тому числі: 0 0 0 0 0
Х загальний фонд 0 0 0 0 0
Х спеціальний фонд 0 0 0 0 0
600000 Фінансування за активними операціями, у тому числі: 23 130 406 17 942 979 0 0 0
Х загальний фонд 13 119 728 3 393 730 0 0 0
Х спеціальний фонд 10 010 678 14 549 249 0 0 0
Х УСЬОГО за розділом II, у тому числі: 23 130 406 17 942 979 0 0 0
Х загальний фонд 13 119 728 3 393 730 0 0 0
Х спеціальний фонд 10 010 678 14 549 249 0 0 0
             
             
             
Начальник фінансового відділу     Ольга ІВАНОВА  
(підпис)   Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ  
             
             
        Додаток 6    
        до Прогнозу     
        місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади    

 

           
                 
Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету Великомихайлівської селищної громади  головним розпорядникам коштів     
1550300000                
(код бюджету)                
            (грн)    
Код відомчої класифікації Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету 2024 рік 2025 рік 2026 рік 2027 рік 2028 рік    
(звіт) (затверджено) (план) (план) (план)    
1 2 3 4 5 6 7    
01 Великомихайлівська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, у тому числі: 46 076 294 48 161 383 46 542 013 49 767 500 52 922 567    
X загальний фонд 44 684 672 46 548 383 45 999 113 49 192 569 52 317 165    
X спеціальний фонд 1 391 622 1 613 000 542 900 574 931 605 402    
06 Відділ освіти,культури та туризму Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, у тому числі: 124 313 889 127 405 715 128 384 435 142 942 330 150 838 030    
X загальний фонд 119 067 968 123 022 956 126 226 435 140 663 380 148 444 020    
X спеціальний фонд 5 245 921 4 382 759 2 158 000 2 278 950 2 394 010    
37 Фінансовий відділ Великомихайлівської селищної ради, у тому числі: 3 526 733 4 344 404 1 899 503 2 023 747 2 246 074    
X загальний фонд 2 416 733 2 494 404 1 899 503 2 023 747 2 246 074    
X спеціальний фонд 1 110 000 1 850 000 0 0 0    
X УСЬОГО, у тому числі: 173 916 916 179 911 502 176 825 951 194 733 577 206 006 671    
X загальний фонд 166 169 373 172 065 743 174 125 051 191 879 696 203 007 259    
X спеціальний фонд 7 747 543 7 845 759 2 700 900 2 853 881 2 999 412    
                 
                 
                 
Начальник фінансового відділу     Ольга ІВАНОВА      
(підпис)   Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ

 

 

   
 
          Додаток 11    
          до  прогнозу      
          місцевого бюджету   Великомихайлівської селищної громади
               
               
Показники міжбюджетних трансфертів з місцевого бюджету Великомихайлівської селищної громади іншим бюджетам
1550300000              
(код бюджету)              
              (грн)
Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету / код бюджету Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету Найменування трансферту /найменування бюджету – отримувача міжбюджетного трансферту 2024 рік 2025 рік 2026 рік 2027 рік 2028 рік
(звіт) (затверджено) (план) (план) (план)
1 2 3 4 5 6 7 8
I. Трансферти із загального фонду бюджету
3719770 9770 Інші субвенції з місцевого бюджету 183 198 120 828 124 442 134 586 144 543
  1555200000 Бюджет Захарівської селищної територіальної громади 183 198 120 828 124 442 134 586 144 543
3719800 9800 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів 0 420 000 500 000 529 500 557 564
  9900000000 Державний бюджет 0 420 000 500 000 529 500 557 564
II. Трансферти до спеціального фонду бюджету
3719800 9800 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів 0 2 108 000 0 0 0
  9900000000 Державний бюджет 0 2 108 000 0 0 0
X X РАЗОМ за розділами I, II, у тому числі: 183 198 2 648 828 624 442 664 086 702 107
X X загальний фонд 183 198 540 828 624 442 664 086 702 107
X X спеціальний фонд 0 2 108 000 0 0 0
               
               
               
Начальник фінансового відділу     Ольга ІВАНОВА  
(підпис)   Власне ім'я ПРІЗВИЩЕ  
               
               
               
               
               
               
               
               
       
           
           
           
               
   
   
               
               
               
               
               
               
           
         

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь