Великомихайлівська громада

Одеська область, Роздільнянський район

Історична довідка

Велика Михайлівка (до 1945 – с. Гросулове) – селище міського типу Одеської області, райцентр. Знаходиться на р. Кучурган, за 110 км від обл. центру, за 17 км від залізнич. ст. Веселий Кут. Автостанція. Має автобусне сполучення з обл. центром та з насел. пунктами р-ну. Пл. 3 км2. Насел. 6 тис. осіб (2001, складає 96,2 % до 1989), переважно українці. Проживають також росіяни, молдавани, болгари, білоруси, гагаузи, німці.

Засноване 1796 після закінчення рос.-турец. війни, коли територія між річками Буг і Дністер за Ясським мирним договором 1792 відійшла до Росії. Катеринослав. намісник наділив бригадира рос. армії В. Ланського землею в урочищі р. Кучурган. Через деякий час частину землі бригадир продав підполковнику А. Давидовичу. Згодом ці землі купив поручик І. Гросул-Толстой, який і заснував  тут с. Гросулове. Поміщик Гросул володів близько 16 тис. десятин орної землі у Пд. Україні. Наприкінці 19 ст. у Гросулові проживало 950 жит., діяли православна церква, 3 євр. молит. будинки, школа, пошт.-телеграфне відділ., лікув. амбулаторія, аптека, паровий млин, 19 лавок, 5 корчм.

Про зростання торгово-грошових відносин у поселенні свідчить і те, що від грудня 1872 до квітня 1906 діяло позичково-ощадне т-во. На поч. 20 ст. працювали 3 парових млини, бойня, шевські, ковал., кравец. та ін. майстерні. На 1920 у Гросулові проживало 1700 осіб, з них у пром-сті було зайнято бл. 200 осіб, с. госп-ві – 400, торгівлі – 149, закладах культури і охорони здоров’я – понад 200. Від 1923 – райцентр, від 1961 – смт. Мешканці потерпали від голодомору 1932–33 рр.

На околицях с-ща розташ. кар’єри буд. піску та глини, придатної для виготовлення цегли. Пром-сть представлена друкарнею, держлісгоспом, а також трьома буд. орг-ціями. В с-щі – 2 середні школи, рай. лікарня, рай. Будинок культури, нар. театр, 2 б-ки, істор.-краєзнав. музей, дит. муз. школа, ДЮСШ, стадіон. Виходить г. «Єдність». Реліг. громади: УПЦ МП, свідків Єгови, адвентистів сьомого дня. У В. М. встановлено погруддя Т. Шевченка. У центрі с-ща знаходиться брат. могила, в якій поховано 363 солдати та офіцери. Із старих будівель 19 ст. збереглися будинки торг. ряду, водогону, що подавав воду на залізничну ст., а також приміщення банку та волос. управи. У В. М. народилися д-р екон. н. В. Деречин, поетеса Г. Камінна.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь