Пояснювальна записка про розрахунок тарифів на 2023 рік на централізоване водопостачання, що надаються Комунальним підприємством «ЗЛАГОДА» Великомихайлівської селищної ради.

Дата: 07.06.2023 16:24

Фото без описуКомунальне підприємство «Злагода» створено для забезпечення населення, установ та підприємств Великомихайлівської ОТГ послугами з централізованого водопостачання. Засновником Підприємства є Великомихайлівська  територіальна громада, в особі  селищної ради. Уповноваженими органами з управління підприємства є Великомихайлівська селищна рада та виконавчий комітет Великомихайлівської селищної ради.

Комунальне підприємство «Злагода» діє на підставі статуту та ліцензії на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

Основні виробничі потужності КП «Злагода»:

• по водопостачанню:
  • артезіанські свердловини глибиною підйому від 60 до 252 у кількості 22 од. загальною проектною потужністю244,8 тис. куб. м/рік;
  • водопровідні мережі загальною протяжністю 100,8 км.

На сьогоднішній день діють тарифи встановлені рішенням сесії Великомихайлівської селищної ради від  23.12.2021р.  № 1960-VIII

Найменування тарифів

Діючі тарифи
грн/м³ з ПДВ

Плановані
 тарифи

на 2023 рік,
грн/м³ з ПДВ

Відхилення планованих тарифів від діючих

грн/м³

Централізоване водопостачання

43.2%

Діючі на сьогоднішній день тарифи були прийняті Великомихайлівською селищною радою у невідповідності (зменшення)  з розрахунками  плану діяльності КП «Злагода» ще на 2021рік. У зв’язку зі зростанням тарифів на електроенергію та вартості інших матеріальних ресурсів, підвищенням рівня мінімальної заробітної плати працівників підприємства, діючі тарифи на централізоване водопостачання  не відшкодовують витрати на виробництво та надання послуг.

У таблиці нижче наведені розміри діючих та планованих тарифів.

З метою забезпечення стабільного та якісного виробництва та надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення виникла загальна потреба в перегляді діючих тарифів до економічно-обґрунтованого рівня.

Згідно з розрахунками КП «Злагода», що виконані відповідно до плану діяльності підприємства на 2023 рік, рівень тарифів повинен зрости в середньому на 43,2%. Тарифи для населення розраховані з  рентабельністю 12%. Структура тарифу з розрахунку на 1 кубічний метр на централізоване водопостачання  наведена в таблиці (Додаток №1)

Зміни відбулися по таким основним складовим витрат:

• витрати на електроенергію зросли на 619.6 тис. грн., або на 62% порівняно з витратами, що враховані у діючих тарифах, що спричинено ростом споживання води, та  ростом тарифів на електричну енергію,  але без урахування тарифу що має бути з 01.06.2023 року;
  • витрати на реагенти зросли на  300  грн. (ціна на гіпохлорит натрію зросла з 1700,00 до 2000,00грн/уп. без ПДВ, або на 15,0%, та збільшення норми витрат  з 0,02 до 0,03 кг/куб.м.);
  • витрати на ремонти зросли на 1381,2 тис. грн., або на 102,3%, у зв’язку із ростом цін на матеріали для ремонтів та послуг на їх доставку (у планованих тарифах витрати на ремонти враховано нарівні фактичних значень за період з 01.01.22 р. по 31.01.22 р.);
  • витрати на оплату праці зросли на 246,7 тис. грн., або на 10.2% порівняно з витратами, що враховані у діючих тарифах, внаслідок застосування рівня мінімальної заробітної плати  який становить 6700 грн. з 01.10.2022р.
  • відрахування на соціальні заходи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) 22%;
  • витрати на паливно-мастильні матеріали зросли  на 413,7тис.грн, або на 90,7% порівняно з витратами, що враховані у діючих тарифах, у зв’язку зі змінами  цін на паливно-мастильні матеріали, та норм використання палива;
  • витрати на сплату податків зросли на 46,3 тис. грн., або на 52 % порівняно з витратами, що враховані у діючих тарифах, у зв’язку зі збільшенням бази оподаткування: рентна плата за спеціальне використання води згідно зі змінами у Податковому кодексі, які набрали  чинності з 01.01.2019 р., розраховано на обсяги водокористування, включаючи обсяги реалізовані споживачам, які використовують питну воду у виробничих цілях; рентна плата за користування надрами залежить від прогнозної вартості послуг з водопостачання;
  • витрати на аналіз води зросли на 3,6тис.грн., або на 13,6% порівняно з витратами, що враховані у діючих тарифах;

Зробивши аналіз щодо збільшення тарифів на комунальні послуги по країні, маємо такі дані:

Тариф на електроенергію зріс на 54%

Тариф на ремонтні роботи зріс на 50%

Тариф на паливно-мастильні матеріали зріс на 60%

Внаслідок невідповідності рівня діючих тарифів фактичним витратам на виробництво та надавання послуг, підприємство відчуває нестачу власних обігових коштів, отриманих від реалізації наданих послуг, у результаті чого зростає заборгованість за енергоносії, відсутня можливість своєчасно розраховуватись по податкам і зборам. Така ситуація ставить під загрозу стабільність водопостачання усієї громади і може спричинити припинення надання послуг з централізованого водопостачання  через відключення підприємства від джерел електропостачання за борги, спричинить заборгованість з виплати заробітної плати працівникам та інші непередбачувані соціальні наслідки.

Керуючись порядком доведення до споживачів інформації про тарифи на послуги з водопостачання, усі зауваження та пропозиції у письмовій формі підлягають реєстрації та розгляду КП «Злагода», надсилаються за адресою: 67100, вул. Шкільна, 55, смт. Велика Михайлівка, або на електронну адресу КП «Злагода» zlagoda_vm@ukr.net термін до 23.06.2023 року включно.

Директор КП  «Злагода»

Івис О.В.