Профілактика захворювань птиці
Всі захворювання птиці класифікуються 3 видами: інфекційні; паразитарні; ті, що виникли внаслідок неправильного догляду, незбалансованого харчування та порушення основ зоогігієни.
Серед інфекційних найпоширенішими є:
- хвороба Ньюкасла - невиліковне захворювання, що загрожує загибеллю всього поголів’я;
- хвороба Марека - вірусна невиліковна хвороба характерна для молодняка курей та індиків;
- помилковий тиф курей або пуллороз - захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом;
- пастерельоз - посиніння гребеня і сережок, підвищення температури, спрага, виділення з носових отворів;
- хвороба віспа - захворювання, що вражає внутрішні органи та є дуже заразною (передається через воду та корм).
Інфекційні захворювання легше запобігти вакцинацією, ніж справлятися з їх наслідками надалі, втрачаючи поголів’я курей та вживаючи домашні яйця не щеплених птахів, піддаючи небезпеці своє здоров’я.
Незаразні хвороби:
- авітаміноз - гостра нестача вітамінів і мікроелементів в організмі птиці. Симптоми виснаження: поява кон’юнктивітів, слабкість, надмірно активне випадання оперення;
- бронхопневмонія - запалення дихальних органів в результаті переохолодження, різкого перепаду температур. Розпізнається за відсутності апетиту, виділення слизу з носових отворів, слабкості і охриплості в процесі дихання;
- атонія зобу - закупорку зобу, у птиці виникає задишка та пропадає апетит;
- гастроентерит - наслідок згодовування птахам недоброякісного корму;
- клоацит - виснаження з подальшим запаленням шкіри і втратою оперення. Причиною клоациту може бути авітаміноз або погані санітарні умови утримання;
- кератокон’юнктивіт - хвороба, що виникає через підвищену концентрацію аміаку в пташнику. Симптоми хвороби: запалення очей, виділення з них гною.
Щоб уберегти жителів курника від подібних захворювань, варто лише здійснювати за ними повноцінний якісний догляд і збалансувати режим харчування.
Паразитарні хвороби:
- блохи, клопи, воші. Від цих паразитів можна легко позбутися механічним шляхом: потрібно пустити курку в глибоку широку ємність або на огороджену територію, наповнену деревною золою, птах почне "купатися" в ній, таким чином самостійно позбавляючись від надокучливих комах;
- глисти, що потрапивши в організм курки призводять до виникнення проносу і ослаблення апетиту;
- кліщі, від яких слід позбавлятися механічним шляхом.
Безумовно, самим надійним способом захисту від усіх хвороб домашньої птиці є профілактичні заходи, які знищують всі передумови виникнення проблем. Ще з моменту придбання нового виводка, слід подбати про стан їх здоров’я, забезпечивши тим самим і курчат, і птахів, що проживають в курнику.
Не рекомендується розміщення молодняку і дорослих птахів в одному приміщенні. Існують хвороби, не загрозливі курям летальним результатом, але здатні привести до загибелі пташенят.
Дезінфекція та систематична чистка пташника допоможуть максимально вберегти птахівника від ряду проблем, що виникають через неякісні умови утримання курей. Повноцінно обробляти курник від мікроорганізмів і інфекцій необхідно раз на місяць.
Фахівці наполегливо рекомендують оглядати поголів’я хоча б раз на місяць, щоб на ранніх стадіях визначати можливі захворювання. Будь-яку проблему зі здоров’ям, як відомо, простіше запобігти, ніж лікувати.